الثقافة العربية

Obyczaje w arabii

  

Nakrycie głowy w Tunezji to Chechia. Tradycyjnie tylko w kolorze czerwonym, obecnie jest w wielu kolorach, również w wersji dla kobiet z różnymi wzorami. W ostatnim wieku nastąpiła komercjalizacja i chechija jest eksportowana do wielu krajów bliskiego wschodu i na Bałkany. Noszona jest przez ministrów i sekretarzy stanu na uroczystościach religijnych. 16 marca w Tunezji jest dniem tradycyjnego stroju, wszyscy tego dnia zakładają tradycyjne stroje. Mężczyźni zakładają - joubba'e (sukienkę) natomiast kobiety mają więcej możliwości w wyborze tradycyjnego stroju. Strój kobiecy - galabija składa się zazwyczaj z wielu różnych elementów i jest odmienny w każdym regionie lub miejscowości. Na suku "chaouachis" w Tunisie znajduje się największy warszatat produkujący schechije według tradycyjnych wzorów. W muzeum Sztuki i tradycji w Tunezyjskiej medinie znajduje się sala poświecona historii i powstawaniu chechiji.

    Życie w arabii jest zdominowane przez Islam. Nie wolno fotografować arabskich kobiet i meczetów, a także wszelkich obiektów i symboli wojskowych. Jest to zakaz. Chodź większość turystów lekceważy go i robią śmiało zdjęcia, czy nagrywają filmy.

     Podróżujące samotnie kobiety, aby uniknąć opóźnień w odprawie paszportowej lub tranzytowej, powinny zadbać o obecność sponsora na lotnisku. Kobieta zamężna przebywająca w arabii ze swoim mężem musi posiadać jego zgodę na wyjazd. Wyjazd dzieci wymaga akceptacji ojca.

    W restauracjach, parkach, bankach, szkołach i innych instytucjach publicznych wydzielone są oddzielne pomieszczenia, miejsca dla mężczyzn i kobiet z dziećmi oraz rodzin. Tylko w luksusowych hotelach i centrach handlowych zasady te nie są w pełni przestrzegane.

    W okresie dorocznego miesięcznego muzułmańskiego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych obowiązuje zakaz spożywania jedzenia i napojów oraz palenia tytoniu. Nadzorem nad przestrzeganiem obowiązujących norm obyczajowych zajmują się funkcjonariusze policji religijnej - mutawwa. Powodem ich interwencji, aż do zatrzymania włącznie, może być niewłaściwe ubranie, sprzeczka na tle obyczajowym, spożywanie alkoholu.

Wyszukiwanie

© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone.